Motor Alt Sistemleri

Hava araçlarına itki sağlayan ana motorları çalıştırabilmek için yüksek atalet kuvvetlerinin yenilmesi gerekmektedir. Bu zorluğun üstesinden gelebilmek içinse kısa sürede yüksek tork üretebilen başlatma ünitelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Yürütmekte olduğumuz tasarım ve geliştirme projelerimiz ile ülkemizdeki hava taşıtlarının motor başlatma ünitesi ihtiyaçlarına yerli ve özgün çözümler geliştirilmektedir.

Hava Türbinli Başlatma Ünitesi

Basınçlı hava kaynağı ile beslenen, hava türbinli başlatma ünitesi valfi ile kontrol edilen ve ana motor başlatmasının sağlanması için tork üreten ünitedir. Ana motoru normal koşullarda yerde, acil durumda havada çalıştırmakta kullanılır. Bakım operasyonlarında, ateşleme olmaksızın, uçak aksesuarlarına ve motora güç sağlamaktadır.

Hava Türbinli Başlatma Ünitesi Valfi

Motor yardımcı güç ünitesi, yer destek ekipmanı ya da ikinci bir motor tarafından üretilen sıkıştırılmış basınçlı ve sıcak havayı doğrudan Hava Türbinli Başlatma Ünitesi’ne (Air Turbine Starter) yönlendiren valftir. Motor başlatma işlemi tamamlandığında hava akışını keserek başlatma işleminin durdurulmasını sağlar. Bu valf, uçak motorlarını güvenli ve verimli bir şekilde başlatılarak operasyona hazır hale getirmek için tasarlanan, yüksek sıcaklıklarda çalışabilen ve hızlı tepki sürelerine sahip olan kritik bir bileşendir.

Foto Galeri